2 Kasım 2009 Pazartesi

Çizgi Roman Nostalisi 40 yaşındakilere...

Ne gereksiz bilgilerle dolu fantastik kafam:) Ama bunları ancak yaşıtlarımın bildiğini düşünüyorum o da bir zamanlar Tay Yayınları ile ilgileri olmuşsa.
...
Mandrake'nin, muhteşem evi Xanadu'ya sahip oluş öyküsünü bilir misiniz?
Zagor Tenay'ın o kartallı kıyafetinin ve baltasının nereden geldiğini?
Çiko'nun upuzun adını bilir misiniz peki?
Mandrake'nin kötü kalpli ikizinden haberiniz var mı?
Mister No'un kankası SS'le tanışma öyküsünü bilir misiniz?
Jerry Drake'in takma adı Mister No nereden gelmektedir?
İçtiği sigaranın markasını anımsar mısınız?
Kafatası Mağarası'nda yaşayan kırmızı maskeli arkadaşın köpeğinin adı nedir?
Ya Tom Miks barda ne içer?
Bunu kimse bilemez; Mandrake'deki karakolun özel SİB Bölümü'nün ne anlama geldiğini?:)
...
Sonra Peter Parker'i (Spiderman), Clark Kent'i (Superman), Don Diego Vega (Zorro), Bruce Wayne (Batman) gibi gizli kimlikli kahramanları takip ettik. Onların Penguen Adam, Joker, Kedi Kız gibi sıradışı düşmanlarını izledik.
...
Şimdilerde neler var cidden bilmiyorum, bizim Kanix biliyordur tabii 17 yaşında. Bizim zamanımızda hayat daha yavaş geçiyordu ve vaktimiz vardı Ramon ve Nikolai ile bu detaylara girecek. İşte zaten yukardaki soruları sorarak konuya girmemin nedeni de bu, bu çizgi romanların temelini oluşturan en gereksiz bilgileri unutmak mümkün değil.

Dün yine Batman Başlıyor'u izlerken baktım Sanço da bunları bilmiyor. Demek bizim aileye mahsus bu durum, annemin hala eski Mandrake'leri dönüp dönüp okuyabildiği ve uçuk dayımın Mandrake'deki esrarengiz yeraltı örgütlerinin ve başka şeylerin gerçek hayatta varolduğunu, kitabın mesaj için yazıldığını iddia ettiğine bakılırsa:))

Şu yukardaki 10 çizgi roman sorumu bilen çıkarsa vallahi hayatımın ikonu olur, yere göğe koymam bunları bileni ben:))5 yorum:

 1. Ben de cevapları öğrenmek için senden hemen Mandrakeleri akıp okumaya başlamak istiyorum.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. o is oyle diil bi kere. oturup da hepsini okuyamazsin ayrica kim bilir hangisinde bu sorularin yanitlari, zamaninda okumusuz ama bilmem kacinci sayı demek zor. zaten biliyor musun o sayilari bi kenar ayirmali bulup da.

  YanıtlaSil
 4. ciko filipe cayetano martinez gonzales... tommiks de sut iciyodu galiba. kizilmaskenin de kopegi degil kurdu vardi, adi da seytandi sanirsam. digerleri beni asar... keske altlarini cizerek okusaymisim xD

  YanıtlaSil
 5. "lopez" i unutmussun. felipe ceyatano lopez martinez gonzales çiko:)
  Kurt konusunda haklisin sanirim atlamisim, daha yeni bir köpek tarafindan isirildigimdan olmali :)

  YanıtlaSil